ماساژ روسی

بازدید : 4812   |      

ماساژ روسی ، که ماساژ ورزشی روسی نیز نامیده میشود، از جمله تکنیک های ماساژ درمانی است که ابتدا در اتحادیه جماهیر شوروی سابق توسعه یافت و به عنوان ماساژ ورزشی طبقه بندی شد. البته با توجه به اینکه ماساژ روسی به روش های مختلفی استفاده می شده است ، با عنوان ماساژ بافت همبند، ماساژ نقطه ای یا ماساژ رفلکسولوژی نیز شناخته می شود.

جهت رزرو با ما تماس بگیرید
دهکده ماساژ
09155333876 ، 05138475950‬‏

ماساژ روسی چیست ؟

ماساژ روسی ، که ماساژ ورزشی روسی نیز نامیده میشود، از جمله تکنیک های ماساژ درمانی است که ابتدا در اتحادیه جماهیر شوروی سابق توسعه یافت و به عنوان ماساژ ورزشی طبقه بندی شد. البته با توجه به اینکه ماساژ روسی به روش های مختلفی استفاده می شده است ، با عنوان ماساژ بافت همبند، ماساژ نقطه ای یا ماساژ رفلکسولوژی نیز شناخته می شود.

اکثر تکنیک های ماساژ روسی شبیه شیوه های ماساژ ورزشی هستند ، اما حرکات آنها آرام تر و نرمتر است. علاوه بر این، ماساژ روسی بر استفاده از اصطکاک برای تولید گرما در بدن تمرکز دارد و معمولا ماساژور از ترکیبی از اصطکاک و گرما با ارتعاش، برای کاهش درد و سفتی عضلات و همچنین کاهش استرس ذهنی استفاده می کند. ماساژ روسی ممکن است در ترکیب با سایر اقدامات پزشکی برای درمان بیماری، وضعیت یا آسیب خاص انجام شود.

ماساژ روسی برای افراد پر مشغله و همچنین آنهایی که دچار خستگی های مزمن هستند تجربه ماساژ روسی یکی از بهترین پیشنهادات است. ماساژ روسی یکی از انواع ماساژهای کلاسیک غربی است که برای بازسازی تقویت و التیام همزمان روح و جسم ارائه می شود.

تکنیک های بکار گرفته شده در این ماساژ باعث ایجاد گرمای مطبوع در مفاصل و عضلات شده که این امر تولید اندورفین در بدن را تحریک می کند. ترشح هورمون اندورفین باعث ایجاد نشاط تمرکز ذهنی و کنترل استرس های فیزیکی و روانی می شود. بعلاوه ماساژ روسی به بهبود عملکرد سیستمهای گردش خون، لنفاوی عضلانی و عصبی کمک می کند. این ماساژ جز ماساژهای ریلکسی با فشار متوسط و زیاد مجموعه ایده آل محسوب میشود.

در ماساژ روسی با توجه به حرکاتی که انجام می شود فرد احساس گرم شدن در مفاصل و عضلات خود دارد حالتی که از اصطلاح بیدار شدن از خواب برای آن استفاده می کنند.

ماساژ روسی برای افزایش گردش خون و جریان لنفاوی تحریک تولید اندورفین کنترل استرس های فیزیکی و روانی و افزایش دامنه حرکت مفید می باشد .

تفاوت عمده ماساژ روسی با دیگر سبک ها

بارزترین تفاوت این سبک با سایر سبک های غربی، تنوع حرکات در حالات و موقعیت های مختلف است. یعنی با استفاده از تکنیک های نوازشی یا سطحی، عمقی و فشاری، عضلات ، ماهیچه ها،غلاف ها و تاندون های بدن را تحریک کرده و باعث دفع سریع تر اسد لاکتیک و مواد زائد از بدن می شویم.

فازهای مختلف ماساژ روسی

 ماساژ روسی دارای سه فاز جداگانه است که با توجه به نیاز هر فرد متفاوت است:

فاز اول، فاز حرکات آهسته و ملایم است که درمانگر از تکنیک های ماساژ ملایم به منظور آماده سازی بدن برای ماساژ عمیق تر استفاده می کند. همچنین، این فاز برای استراحت عضلات و بدن بسیار حائز اهمیت است.

فاز دوم، شامل حرکات سریع تر، عمیق تر و سخت تر می شود. این بخش از ماساژ، بیشترین تاثیر را در درمان داشته و شامل ماساژ شدید عضلات بدن برای از بین بردن تنش و درد است.

در طی فاز آخر ماساژ، درمانگر دوباره به تکنیک های آرام تر بر میگردد ؛ این فاز، به منظور تکمیل جلسات ماساژ و برای تسکین و آرامش بیشتر استفاده می شود.

هر سه فاز برای تأثیر و عملکرد ماساژ بسیار مهم هستند. اما، اگر بدن، قبل از ماساژ عمیق بافت عضلانی گرم نشده و آرام نشود، نتایج بهبودی مشاهده نخواهد شد. همچنین، اگر بدن بعد از انجام ماساژ نیز آرام نشود، ماساژ موثر نبوده و ممکن است تنش یا زخم ایجاد کند. افرا علاقمند به یادگیری ماساژ روسی می توانند ، در دوره ماساژ روسی که توسط مجموعه آموزش مجازی پارس ارائه شده، شرکت کرده و شخصا تکنیک های ماساژ روسی را فرا گرفته و تجربه مفید و قابل استفاده ای کسب کنند.

اهداف ماساژ روسی

 هدف اصلی ماساژ روسی، کاهش تنش در ماهیچه ها است. در این ماساژ، غالبا درمانگران از ترکیبی از تکنیک های مالش، ضربه زدن و ارتعاش استفاده کرده و بر روی قسمت هایی از بدن که درد را تجربه کردند یا مسبب آن بوده اند تمرکز دارند. ماساژ روسی باعث بهبود  عملکرد سیستم عصبی، سیستم ایمنی بدن و سیستم تنفسی می شود .

مزیت های ماساژ روسی

 ماساژ روسی تمام قسمت های بدن را درمان می کند. از جمله مزیتهای ماساژ روسی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گردش خون را بهبود می دهد
 • بر کیفیت تنفس و هضم تأثیر می گذارد
 • دردهای عضلانی ورزشکاران را بهبود می بخشد
 • به بهبود نشانه های بیماری پوست، اختلالات خون و درد های حاد معده کمک می کند
 • برای بازسازی، تقویت و التیام همزمان روح و جسم موثر است
 • باعث ایجاد گرما در مفاصل و عضلات شده و در نتیجه تولید اندورفین در بدن را تحریک می کند
 • عملکرد سیستم لنفاوی عصبی را بهبود می دهد
 • برای کنترل استرس های فیزیکی و روانی و افزایش دامنه حرکت مفید است
 • باعث افزایش تحرک و سوخت و ساز بدن وکاهش خستگی عضلانی می شود
 • در ترکیب با دیگر شیوه های درمانی به کار برده شده و در درمان برخی بیماری ها و برطرف سازی بعضی آسیب های بعضا جدی بدنی تاثیر دارد
 • افراد مبتلا به مسمومیت تنفسی نیز می توانند از ماساژ روسی بهره مند شوند
 • باعث افزایش قابل توجه متابولیسم بدن شده و به جذب مناسب مواد مغذی کمک می کند

تکنیک های ماساژ روسی

تکنیک های ماساژ روسی،  شامل طیف وسیعی از حرکات منحصر به فرد است که در دیگر شیوه های ماساژ به کار نمی روند. بعضی از حرکات ماساژ روسی ، از تمرین های کششی یوگا گرفته شده اند و حرکات متفاوت دیگر نیز ، بر اساس ضربه های ریتمیک متوالی روی بدن هستند.

تکنیک های اصلی مورد استفاده در طی سه فاز ماساژ روسی شامل کشش، مالش، نرمش، ارتعاش و اصطکاک می شوند. میزان فشار اعمال شده در هر فاز از ماساژ به وضعیت بدن فرد و سطح راحتی بدن او بستگی دارد. زمان انجام ماساژ با توجه به دلیل دریافت ماساژ، واکنش دریافت کننده ماساژ و بسیاری از فاکتورهای دیگر متفاوت خواهد بود و در کل بین، 15 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد. معمولا، ماساژ زمانی متوقف می شود که فرد احساس کند از درد و آسیب ها رها شده است.

موارد منع استفاده از ماساژ روسی

 در صورتی که فرد یکی از شرایط زیر را داشته باشد، ماساژ برای او مضر بوده و باید با پزشک مشورت کند. این موارد و شرایط شامل:

 • وجود هر گونه سوختگی ها
 • ابتلا به ترومبوز وریدی عمقی (لخته های خون) و بیماری های عفونی
 • داشتن علائم بیماران سرطان ( شواهدی مبنی بر گسترش سزطان با ماساژ وجود ندارد )
 • حمله قلبی ( در این مورد اختلاف نظر وجود دارد)


انواع ماساژ مرتبط