ماساژ شیاتسو

بازدید : 3981   |      

ماساژ شیاتسو در ژاپن به وجود آمد، اما همچنین دارای برخی از اجزا پزشکی سنتی چینی نیز می باشد. آنچه که شیاتسو را جدا می کند، این است که در طول این ماساژ، فشار متوسطی به مناطق آسیب دیده وارد می شود ؛ ماساژ شیاتسو یا همان طب فشاری مخصوص ژاپنی ها با استفاده از انگشت شست، کف دست و آرنج صورت می گیرد.

جهت رزرو با ما تماس بگیرید
دهکده ماساژ
09155333876 ، 05138475950‬‏

ماساژ شیاتسو  

ماساژ شیاتسو در ژاپن به وجود آمد، اما همچنین دارای برخی از اجزا پزشکی سنتی چینی نیز می باشد. آنچه که شیاتسو را جدا می کند، این است که در طول این ماساژ، فشار متوسطی به مناطق آسیب دیده وارد می شود ؛ ماساژ شیاتسو یا همان طب فشاری مخصوص ژاپنی ها با استفاده از انگشت شست، کف دست و آرنج صورت می گیرد.

تکنیک‌های ماساژ ژاپنی به صورت کلمه به کلمه به معنی «فشار انگشت» است: کلمه "shi" به معنای "انگشت" و "atsu" به معنای فشار است. پزشکان معتقدند که شیاتسو راهی است برای رسیدن به آرامش و کمک کردن برای رسیدن به آرامش و مقابله با استرس، درد عضلانی، تهوع، اضطراب و افسردگی .

فشار با استفاده از انگشت شست با نکات طب سوزنی از طب سنتی چینی نشات گرفته است. مشت زدن، کشش و روش های دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند، اما به میزان کمتر که فوایدی قابل توجه دارد

ماساژ شیاتسو چطور انجام میشود؟

جلسه ماساژ شیاتسو در یک اتاق بزرگ و خالی انجام می شود شما نیازی به لباس ندارید، اما باید لباس راحتی بپوشید که بدنتان را جمع و منقبض نکند. به طور معمول، شما روی زمین یا روی یک تشک تاتامی قرار خواهید گرفت. می توانید به موسیقی گوش دهید یا درمان را در سکوت دریافت کنید. 

هنگامی که به طور صحیح بخوابید، ماساژ دهنده آنچه را که "چی" شناخته می شود را اجرا می کند، که شامل چرخاندن انرژی در بدن شما است این امر باعث می شود آنها از هرگونه مشکل و بیماری احتمالی آگاهی یابند ، سپس روی مناطقی که به درمان نیاز دارند فشار وارد می کنند.

درست مانند طب فشاری و طب سوزنی، باور رایج بر این است که تمرینات شیاتسو بر ۱۴ کانال انرژی، که هر کانال مربوط به یک عضو مهم بدن است، تاثیر مثبت دارد. این ۱۴ کانالهای انرژی به عنوان یک کانال با عنوان کانال چی در بدن جریان پیدا می‌کند. و حرکت این جریان بدون هیچ گونه مانعی برای سلامتی خوب است.

فواید ماساژ شیاتسو چیست؟

چگونه ماساژ شیاتسو می تواند به سلامت بدن کمک کند و تاثیرگذار باشد؟

این یک عمل حرفه ای پیشگیرانه پزشکی است زیرا ماساژ، سیستم ایمنی بدن و قدرت های شفا دهنده طبیعی بدن را تحریک می کند. همچنین یک توازن یکپارچه بین بدن و ذهن شما ایجاد می کند. برخی از بیماری هایی که ماساژ شیاتسو می تواند درمان کند، عبارتند از:

مشکلات کمر

سردرد و میگرن

تحرک کمتر

درد مزمن و حاد

درد قاعدگی

آسیب های ورزشی

افسردگی

استرس

اثرات ماساژ شیاتسو:

درد یا عصبانیت یک پاسخ طبیعی بدن شما است که در آن عدم تعادل وجود دارد. در ابتدا، ممکن است احساس ناخوشایندی خاصی داشته باشید، مانند اختلال در خواب، سردرد، یا نیاز به استفاده از حمام بیشتر اینها به خاطر اثرات پر انرژی و فیزیکی ماساژ شیاتسو است با این حال، پس از چند جلسه بدن شما به آن عادت خواهد کرد سپس، اثرات مفیدش ظاهر خواهد شد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، تعادل بین انرژی حیاتی و بدن شما پیدا خواهد شد پس ایده خوبی است که جلسات ماساژ شیاتسو را ادامه دهید به این دلیل که شما تنها با یک جلسه، نتیجه مطلوبی را به دست نخواهید آورد. شیاتسو هیچ اثر مضری بر بدن ندارد، زیرا از هیچ مواد شیمیایی در آن استفاده نمی شود.

خواص و ویژگی های دیگر ماساژ شیاتسو :

زین شیاتسو شبیه طب سوزنی است، اما بدون سوزن و بدون تاثیر و زدن مستقیم بر نقاط خاص. طب سوزنی تنها زمانی کار می کند که سوزن به بیمار زده شود در مقابلش، شیاتسو موجب جذب انرژی از طریق کار فیزیکی در عضلات و مفاصل می شود و انعطاف پذیری و چرخش بیشتری را به همراه می آورد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که طب سوزنی به طور کلی اثرات قویتری نسبت به شیاتسو دارد، زیرا سوزن دقیق تر است و کاری میکند تا انرژی را بهتر آزاد کند. به طور خلاصه، این یک درمان شرقی بسیار مفید است که از خودتان احساس خوبی داشت، زیرا تمام قسمت های بدن را متعادل می کند و تنش را آزاد می کند.

برخی از مزایای شگفت انگیز این نوع ماساژ شامل این واقعیت است که:

تکنیکی عالی برای زنان باردار است زیرا انسداد در لگن و باسن را برمیدارد، موجب بهبود تحرک بهتر تولد می شود.

به شدت برای مشکلات کمر، سیاتیک و سایر درد های کمر توصیه می شود.

برای افرادی که دارای عضلات بسیار قوی هستند، توصیه می شوند، زیرا مانع از انسداد عضلات می شود و می توان به راحتی از طریق شیاتسو عضلات را نرم کرد.

برای درمان مشکلات احتباس مایعات، درد پا و درد عضلانی خوب است.

یک راه عالی برای یادآوری به بیمارانی است که اکثر بیماری هایشان ناشی از استرس خارجی است و اینکه ذهن آرام همیشه مترادف با بدن متعادل می باشد.

به عنوان یک درمان جایگزین، تحقیقات کمی درباره علم شیاتسو وجود دارد.

این ،بدان معنی است که مطالعات اندکی می تواند تضمین کند که روی بیماران موثر می باشد.

بهترین حامیان، بیمارانی هستند که خودشان این درمان را تجربه کرده اند.

شیاتسو ، ماساژ درمانی به شیوه ژاپنی‌ها

امروزه در سراسر جهان استفاده از شیوه‌های درمانی طب مکمل و جایگزین مانند گیاه‌درمانی، ماساژ درمانی، عطردرمانی و... همپای شیوه‌های درمانی طب مدرن مورد توجه و استقبال مردم است.

براساس آمار ارائه شده از سازمان بهداشت جهانی مردان و زنان زیادی در سراسر جهان نه‌تنها  از این شیوه‌های طبیعی برای درمان بیماری‌های‌شان استفاده می‌كنند بلكه از این تكنیك‌ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف جسم و روح هم بهره می‌گیرند. ماساژ شیاتسو یا ماساژ ژاپنی یكی از این شیوه‌هاست كه علاوه بر درمان بسیاری از بیماری‌های گوارشی، مفصلی و استخوانی، اختلالات ارگان‌های داخلی و انواع سردردها تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها دارد.

می‌خواهید اشتهای‌تان را كنترل كنید

این نقطه را ماساژ دهید

یکی از متدهای شیاتسو برای کنترل میزان اشتها در افراد دچار اضافه‌وزن و چاق بهره‌گیری از ماساژ گوش است. برای این منظور ماساژ بخش غضروفی گوش به بیماران توصیه می‌شود. فردی که تمایل دارد میزان غذای کمتری بخورد و اشتهایش را کنترل کند باید هنگام نزدیک‌شدن وعده غذایی یک لقمه کوچک از غذا را بخورد تا اشتهای خود را تحریک کند.

بعد از قسمت بیرونی غضروف گوش درست بالای نرمه گوش را به مدت 30 ثانیه بین دو انگشت شست و سبابه نگه دارد و 30 ثانیه بعد آن را رها کند. این حرکت را 3 دقیقه تکرار کند و بعد از یک ربع مابقی غذایش را میل کند. این کار کمک می‌کند تا فرد اشتهای کمتری برای خوردن غذا داشته باشد. این تکنیک را می‌توان قبل از خوردن هر وعده غذایی تکرار کرد. پس از مداومت بر این تکنیک به مرور گنجایش معده کم شده و خود به خود فرد غذای کمتری مصرف می‌کند.

احساس خستگی و پیری دارید

نقطه انرژی روی ساعد شما

ماساژ شیاتسو علاوه بر شیوه‌های درمانی و پیشگیری، تکنیک‌هایی دارد که موجب ارتقای سطح سلامت، شادابی و افزایش نیروی جوانی در افراد می‌شود. درمانگران این شیوه درمانی متدهایی را می‌شناسند که به کمک آنها می‌توان میزان نیروی جوانی و شادابی را در خانم‌ها افزایش داد.

برای این منظور باید نقطه‌ای را  روی ساعد دست شناسایی کنید که ماساژدادن این نقطه تاثیر زیادی در افزایش توانایی جسمی و بالارفتن نیروی جوانی دارد. برای پیدا‌کردن این نقطه باید طول و عرض ساعد را به نیم تقسیم کرده و محل تلاقی آنها را به مدت 3 دقیقه ماساژ دهید. برای ماساژ این نقطه کافی است نقطه مورد نظر را 30 ثانیه نگه داشته و 30 ثانیه رها کنید. این کار موجب افزایش ترشح هورمون پروژسترون می‌شود و ضمن آنکه از یائسگی زودرس جلوگیری می‌کند، مانع ابتلا به پوکی استخوان نیز می‌شود. تاثیرات این ماساژ بعد از 40 روز در جسم و روان شما نمایان می‌شود.

زیاد سرگیجه می‌گیرید

با تكنیك‌ ژاپنی آن را مهار كنید

یکی از بهترین کاربردهای شیاتسو درمان سرگیجه‌هایی است که عموما بعد از خواب به افراد دست می‌دهد. یکی از دلایل بروز این سردردها نبودن تعادل و تنظیم مایع حلزونی گوش است. در شیاتسو تکنیکی وجود دارد که به کارگیری آن موجب پیشگیری و همین‌طور درمان سرگیجه می‌شود.

نقطه‌ای که در این شیوه به درمان کمک می‌کند درست پشت لاله گوش قرار دارد. در قسمت انتهایی و پشت لاله گوش، گودی کوچکی وجود دارد که نگه‌داشتن آن به مدت 30 ثانیه و رها‌کردن آن به مدت 30 ثانیه در عرض 3 دقیقه می‌تواند به تنظیم مایع حلزونی گوش کمک کند. به این دلیل که مردین‌های مربوط به مایع حلزونی و گوش از این ناحیه عبور می‌کنند با ماساژ این ناحیه می‌توان از بروز اختلال و سرگیجه پیشگیری کرد.

از سردردهای تابستانی خسته‌اید

ماساژ آرامبخش شقیقه‌ها

بسیاری از تکنیک‌ها و متدهای درمانی ماساژ شیاتسو با الگوگیری از طبیعت ما انسان‌ها به وجود آمده است. به عنوان مثال اکثر مردم هنگام ابتلا به سردرد به طور ناخودآگاه دست‌های‌شان را به سمت شقیقه‌ها می‌برند و این ناحیه را ماساژ می‌دهند. بهترین شیوه برای استفاده از این تکنیک استفاده از انتهای بند اول انگشت و ابتدای بند دوم انگشت برای ماساژ این نقطه است. بنابراین به محض شروع‌شدن سردرد با کمک انگشتان دست و با فشار اندکی با حرکت‌های دایره‌وار می‌توانید از دست دردها خلاص شوید.

چشم‌تان كم‌سو شده

نقطه تقویت بینایی

یکی از جالب‌ترین تکنیک‌های شیاتسو افزایش میزان بینایی و تقویت چشم است. درمانگران این شیوه درمانی به بیماران خود توصیه می‌کنند برای افزایش توان و قدرت بینایی با کمک 3 انگشت اشاره، میانی و انگشت حلقه هر 2دست قسمت گودی که میان پلک بالا و ابرو قرار دارد، با فشار بسیار ملایم ماساژ دهند. این ماساژ نه‌تنها موجب تقویت بینایی و شفافیت دید افراد می‌شود، بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های چشم مانند آب‌مروارید جلوگیری می‌کند، بنابراین با ملایمت هر 10 ثانیه یك بار 3 ثانیه این نقطه را با سرانگشتان‌تان به آرامی ماساژ دهید.

بدخواب شده اید

آرامش در 3 دقیقه

یکی دیگر از تکنیک‌های کاربردی شیاتسو، متد آرام‌بخشی و ریلکسی است. در این حالت درمانگران توصیه می‌کنند که با ماساژ نقاطی که زیر گونه وجود دارد می‌توان به افزایش آرامش و ریلکسی کمک کرد. علاوه بر این انجام تکنیک ماساژ شقیقه‌ها در شرایط عادی و معمولی نیز منجر به افزایش آرامش در بدن می‌شود. از این تکنیک در هر زمان از شبانه‌روز می‌توان استفاده کرد. تنها کافی است به مدت 3دقیقه موضع مورد نظر را ماساژ دهید.

می‌ترسید آلزایمر بگیرید

با شیاتسو به جنگش بروید

افرادی که احساس می‌کنند حافظه آنها ضعیف است یا افرادی که مایلند از ابتلا به فراموشی در سنین کهنسالی پیشگیری کنند به‌راحتی با کمک ماساژ لاله گوش و انگشت شست خود می‌توانند علاوه بر تقویت حافظه خود از ابتلا به فراموشی نیز پیشگیری کنند. درمانگران این مکتب ماساژ گودی پشت لاله گوش و همین‌طور ماساژ سرانگشت شست در هر دو دست را برای درمان و پیشگیری از ابتلا به فراموشی مفید می‌دانند.

در ماساژ شیاتسو از چه تکنیک‌هایی استفاده می‌شود؟

شیاتسو، به عنوان نوعی ماساژ ملایم و آرامش‌بخش، سعی در پرداختن به نگرانی‌هایی که بر کل سیستم روح-بدن تاثیر می‌گذارند، در نظر گرفته می‌شود. این باور وجود دارد که انرژی فرد را می‌توان برای التیام و تقویت اهداف از طریق لمس کردن به هدف دیگر ارسال کرد. فشار ملایم بر روی مریدیان‌های بدن به تحریک و افزایش جریان خون برای التیام و آرامش کمک می‌کند.

در یک جلسه ماساژ شیاتسو ممکن است انواع دیگر ماساژ درمانی و روش‌های درمانی بدن نظیر ماساژ سوئدی و طب فشاری را نیز دریافت کنید. در این جلسات گاهی اوقات قبل از ماساژ پالس‌ها فشاری برای ارزیابی مناطقی از بدن که کم یا بیش از حد تحریک شده‌اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از ارسال و بررسی پالس‌های مختلف توسط درمانگر، جلسه می‌تواند آغاز شود. این روش معمولا در صورتی استفاده می‌شود که درمانگر یک رویکرد پزشکی سنتی چینی را دنبال کند.

روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها معمولا استفاده نمی‌شوند، زیرا مشتری معمولا در طول ماساژ لباس می‌پوشد. تنها زمانی که تکنیک‌های ماساژ سوئدی در جلسه به کار می‌رود، از روغن یا مرطوب‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. معمولا لباس‌های گشاد برای این ماساژ پیشنهاد می‌شود. با این حال، برای تسهیل تماس مستقیم با پوست و مریدیان‌ها، پیشنهاد می‌شود در طول جلسه از شلوارک و تانک استفاده شود. چرا که برخی افراد حرفه‌ای بر این باورند که این کار به جریان انرژی بهتر برای مشتری کمک خواهد کرد.

در طول یک جلسه شیاتسو، درمانگر اعمال زیر را انجام می‌دهد:

استفاده از ورز و فشار ملایم و ریتمیک، هنگام کار کردن در سمت قلب بیمار

استفاده از حرکات لغزان روی پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط ها

استفاده از ماساژ ملایم یا نگه داشتن نقاط فشار برای آزادسازی انسداد انرژی

استفاده از حرکات تکانی برای تسکین استرس و پرورش ذهن و روح


انواع ماساژ مرتبط