ماساژ سنگ داغ و فواید آن

ماساژ سنگ داغ و فواید آن

ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

بعضی از افراد از ماساژ سنگ داغ به عنوان راهی برای آرامش پس از یک دوره تنش و استرس استفاده می‌کنند. یک کارشناس ماساژ سنگ داغ از تکنیکهای متفاوتی استفاده می‌کند تا عضلات اسکلتی بدن را به مدت طولانی آرام کند. چندین حرکت وجود دارد که کارشناس می‌تواند استفاده کند، همچون ضربه‌های طولانی و آرام، حرکات دایره‌ای، ضربه زدن و ورز دادن. در این مطلب ما به نوعی از ماساژ که ماساژ سنگ داغ نامیده می‌شود، نگاهی می‌اندازیم. ما به شما نشان خواهیم داد که ماساژ سنگ داغ چگونه انجام می‌شود و فواید و خطرات احتمالی آن چیست؟

ماساژ سنگ داغ چیست؟

در طول ماساژ سنگ داغ تکنیکهای یک ماساژ معمولی استفاده می‌شود. با این حال یک درمانگر نیز با سنگهای داغ که روی نقاط ویژه‌ای از بدن قرار دارند کار می‌کند. سنگها صاف و مسطح هستند و معمولا از نوع سنگهای آتشفشانی هستند که بازالت نامیده می‌شود. این سنگهای خاص به این دلیل استفاده می‌شوند چون گرما را حفظ می‌کنند.

سنگهای مورد استفاده برای ماساژ سنگ داغ قبل از استفاده در آب داغ قرار می‌گیرند تا گرم شوند. سپس روی نقاطی از بدن استفاده می‌شوند این نقاط شامل:

کمر            معده            صورت          دستها            پاها

بعضی از درمانگران ماساژ سنگها را در دستانشان نگه می‌دارند و سپس آنها را برای ماساژ استفاده می‌کنند. این به درمانگر اجازه می‌دهد تا ماساژ عمیقتری را بدون فشار بیشتر انجام دهد که به مراجعه کنندگان کمک می‌کند تا بیشتر ریلکس شوند.

گاهی اوقات سنگهای سرد را می‌توان بر روی صورت و یا پس از استفاده از سنگهای گرم در جاهای دیگر استفاده کرد. سرما به آرام کردن رگهای خونی متورم کمک می‌کند و پوست را تسکین می‌دهد.

این نوع از درمان سنگ داغ به نظر می‌رسد از ۲۰۰۰ سال پیش در چین آغاز شد. از آن به بعد روش استفاده از سنگهای داغ برای درمان در بسیاری از فرهنگهای مختلف، شامل آمریکا، آفریقا، مصر و هند استفاده شد.

 

پنح فایده ماساژ سنگ داغ

علاوه بر آرامش عمیق، چندین فایده دیگر برای ماساژ سنگ داغ وجود دارد. اینها شامل:

تسکین درد

ماساژ سنگ داغ به طور خاص با تسکین علائم در افراد با مشکلات مختلف، مانند فیبرومیالژیا و سایر اختلالات خود ایمنی مرتبط است. چندین تحقیق از جمله در مورد فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید با تکنیکهای ماساژ متوسط را با کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مرتبط ساختند.

رفع استرس

ماساژ یک روش موثر برای رفع استرس است. چندین تحقیق نشان داده است که ماساژ استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.

افزایش انعطاف مفصل

تنش عضلات می‌تواند ایجاد مشکل کند و درد بیشتری را به سوی مفاصل ببرد. ماساژ به آرام شدن عضلات کمک می‌کند که حرکت کردن را برای شخص آسانتر و راحت‌تر می‌کند. افرادی با اختلالات مفصلی خاص نیز می توانند به خصوص از ماساژ سنگ داغ بهره ببرند.

کاهش تنش و اسپاسم عضلانی

عضلاتی که تحت تنش و اسپاسم هستند می‌توانند موجب درد زیادی شوند و با زندگی روزانه تداخل ایجاد کنند. کاهش التهاب و تنش در عضلات اسکلتی هم اسپاسم عضلات و هم درد را کاهش می‌دهد. قبلا گفته شد، ماساژ و استفاده از سنگ داغ می‌تواند آرامش عضلات و مفاصل را در بدن تقویت کند و درد و اسپاسم را کاهش دهد.

خواب بهتر

بسیاری از افراد نمی‌توانند خوب بخوابند. عواملی همچون استرس، بی خوابی و مشغولیت‌های زندگی به این معنی است که آنها بسیار کمتر از ۷ تا ۸ ساعت خواب توصیه در شب می‌خوابند. بررسی برخی از مقالات در مورد اثر بخشی ماساژ نشان می‌دهد که در ارتقا آرامش و خواب در افراد مسن مفید است.

نظر بدهید